2017/2 KPSS Atama Yapılacak BBY Kadro, Kurum ve Unvan Listesi

Devlet Personel Başkanlığı (DPB), 2017/2 KPSS tercihlerinde yer alacak kadroları açıkladı. Buna göre Bilgi ve Belge Yönetimi‘ne 3 Kütüphaneci (TH) ile toplam 3 kişilik kadro açılmıştır. KPSS 2017/2 merkezi yerleştirmelerinde ilan edilecek kadro ve pozisyonlara yerleştirme yapmak için adayların tercihleri ÖSYM Başkanlığınca 14-23 Kasım 2017 tarihlerinde alınacak.
BİLGİLENDİRME–>ÖSYM’nin bugün (13.11.2017) yayınladığı tercih kılavuzu incelendiğinde aşağıdaki kadroların aynısı olduğu görülmüştür.

2017/2 Kurumlara Göre Dağılım Tablosu

YılKurumlarUnvanlar 
Genel Toplamlar33
KütüphaneciToplamlar
2017/2Üniversite33

2017/2 Atama Yapılacak BBY Kadro, Kurum ve Unvan Listesi

DPB Talep NoKurum AdıUnvanİl/İlçeKont.Nitelik Kodu
TOPLAM3
44188ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİKÜTÜPHANECİBURSA/NİLÜFER14099:Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programından mezun olmak.
7225:Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması
44518TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİKÜTÜPHANECİİSTANBUL/BEYKOZ14099:Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programından mezun olmak.
7225:Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması
44613AKSARAY ÜNİVERSİTESİKÜTÜPHANECİAKSARAY/MERKEZ14101:Kütüphanecilik ve Bilgi Çalışmaları lisans programından mezun olmak.
7225:Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması
4099:Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programından mezun olmak.
4101:Kütüphanecilik ve Bilgi Çalışmaları lisans programından mezun olmak.

4099: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programından mezun olmak.

7225: Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması

Yazar Profili

Avatar
BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

59 Son Yorumlar

 1. Avatar

  2016 KPSS puanı ile tekrar bir alım olacakmış diye dilekçe vermiştim. Cevabı aşağıdadır. 2018/1

  ÖSYM Başkanlığı tarafından açıklanan 2018 Yılı Sınav Takvimine göre KPSS Lisans sınavı (Genel Yetenek- Genel Kültür) 22 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olup, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğe göre her yıl Ocak ayı içerisinde yerleştirme tarihleri Devlet Personel Başkanlığı ve ÖSYM Başkanlığı tarafından müştereken belirlenip ilan edilmekle birlikte, KPSS 2018/1 yerleştirmelerinin 2018 KPSS Lisans sınavından önce yapılması ve dolayısıyla söz konusu yerleştirmelerde 2016 KPSS sonuçlarının kullanılması öngörülmektedir.

  Bilgilerinizi rica ederim.

 2. Avatar

  2017/2 – Uludağ Üniversitesi (1 kadro)
  2017/1 – Uludağ Üniversitesi (3 kadro)
  2016/1 – Uludağ Üniversitesi (4 kadro)
  2013/1 – Uludağ Üniversitesi (1 kadro)

  Uludağ Üniversitesi’nin yöneticilerini bu ısrar ve dirayetlerinden dolayı tebrik ediyorum. Darısı diğer üniversite ve kurumların başına.

  • Avatar
   carl gallagher

   ii bir nokta hocam. bravo. illaki diğer eski üniversitelerde de açık vardır ama almıolar demek ki.

 3. Avatar

  Bu iş bitmiş ülkeden gidebilen hemen gitsin hiçbir gelecek kalmamış bölüm filan kalmamış adamlar kafalarına göre hareket ediyor okumayan toplum isteniyor demek ki durum budur.

  • Avatar
   carl gallagher

   şahsen geçtiğimiz hafta green card a başvurdum. şans. çıkarsa 1 saniye durmam:)

 4. Avatar
  sözleşmeli

  ya adamlar 3 kişi alıyo hala burada yazı yazıyorsunuz bundan sonra ne yapacagınza karar verın plan program yapın çizin yaptıklarınıza destek arayın buraya hala yokk 3 kişi yok sözleşmeli hak yemesın felan fısman yanlış anlamayın burada boyle yazarak kımse bırsey elde etmez klavyede yazı yazabilen herkes buraya birşeyler yazar

  • Avatar

   tabi senin tuzun kuru kaç puanla yerleştin acaba kesin düşüktür böyle konuştuğuna göre ah ah şu 200 kadroyu kpss puanına göre alacaklardı ki o zaman görürdüm ben

  • Avatar

   @hakan sözleşmeli atansaydın senı buralarda görürmüydük acaba yada 3 kişilik kadroda nereyi yazsam diyemi düşünürdün

  • Avatar

   puanım yüksek olmasına rağmen mülakatta yedeklere bırakıldım,72-73 puanla memur olanlar burada yorum yapmasın

 5. Avatar

  bölümün bir önemi kalmadı diye düşünüyorum,özel sektörde çalışabileceğim tek alan vakıf üniversitesi kütüphaneleri onlar da min 2-3 yıl deneyim ve asgari ücretten başlangıç yaptırıyor.Arşiv alanı desen orada zaten lise mezunu ile aynı kefedeyiz arşiv işini yaptırmak için kimse bölüm mezunu olduğunuza bakmıyor devlette böyle 3-5 kadro açınca ister istemez insan üzülüyor emeklerimizin karşılığı bu olmamalıydı

 6. Avatar

  Arkadaşlar lütfen biraz empati yapmaya çalışın daha önceki atamalarda çok rahat bir şekilde 78le atanan kişi 2017 Kasımında 3.atama gelmesine rağmen atanması pek mümkün görünmüyor.Neden çünkü kadro açılmıyor.Tam evet sıra bize geldi galiba dediği sırada beklenen kadro açılmıyor.Üzüntümüzü sözleşmeli atanıpta tekrar kadro yakacak arkadaşların zaten anlayacağını düşünmüyorum.Onları çoktan Allaha havale ettim.Daha korkuncu şu ki bölüm olarak hiç iyi biryere gitmiyoruz.

 7. Avatar

  Müze araştırmacısı, arşivci, folklor araştırmacısı, kütüphaneci, kitap patoloğu ve sosyolog unvanlı kamu görevlilerine; iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zammı cetvelinin (B) bölümünün 4. sırasında öngörülen iş güçlüğü ve temininde güçlük zammı puanları ile (E) ‘Teknik Hizmetler’ bölümünün 1. sırasının (d) bendinde öngörülen tazminat ve ek tazminat oranları uygulanmaya devam edilecek.

  Bu ne demketir arkadaşlar ?

  • Avatar
   sözleşmeli

   teknık hizmetler sınıfındayız ve d sıasındayız bunu c ye çıkartmaya çalışıyorlardı ama olmadı kaldıgımız yerden devam aynı şekilde

 8. Avatar
  szlşmeliktphnci

  Temmuz ayında sözleşmeli olarak atanmış biri olarak (yüksek puanıma rağmen atandığım il ne memleketimle ne de ailemin yaşadığı ille alakasızdır ayrıca batı da değil bunu da dipnot olarak paylaşmak istedim) atanan arkadaşlardan ellerini vicdanlarına koyup tercih yapmamalarını nacizane diliyorum (!). bırakın da atanamayan 3 kişi hakkıyla atansın bari. TKD başta olmak üzere Üniversitedeki kontenjanları her yıl artıranlara, diğer üniversitelerde bölüm açanlara sesimizi duyuramadıktan sonra değil 3, sıfır kadro gelme ihtimali çok uzak görünmüyor. sesimizi duyurmak da bilgisayar başında olmuyormuş onu da gördük çok şükür. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere öğretmenler gibi ses getirici eylelmler yapılmalı ki herkes hakkıyla (!) atanabilsin… atama bekleyen herkese bol şans diliyorum.

  • Avatar

   hocam bakın kendiniz demişsiniz yüksek puanım vardı.İkamet ve memleketim ile alakasız bir yere atandım.Sonuçlar açıklandığında listenin başındaki bir kişiye bakmıştım puanı 75 civarıydı atandığı il istanbul okuduğu okul istanbul

   sizin gibilere sözümüz yok ama o daldan dala atlayanlara sitem ediyoruz

  • Avatar
   szlşmeliktphnci

   Benim sitemim de aynı kişilere emin olun ve yaşadığım şehirde üniversite kütüphanelerindeki kadrolaşmayı gördükçe içim acıyor. yeni kütüphane açılıyor kütüphaneci yerine taşeron yerleştiriliyor onca savaşıma rağmen aldığım cevap elinden geliyorsa yap oldu. atandım diye geride kalanları unutmadım savaşım devam ediyor edecek de

  • Avatar

   ya hangi vicdandan bahsediyosunuz anlamıyorum , millete tanınmış bir hak varsa kullanır kardeşim saçma sapan vicdan muhabbeti yapmayın , baştakilere gücünüz yetmeyince kendi puanıyla yer değiştirenlere sesiniz yükseliyor.madem öyle yapın bakalım ses getiren bi eylem , milleti gaza getirmek hoş değil, beceriyorsanız kendiniz yapın.

  • Avatar
   szlşmeliktphnci

   benim lafım kimseye değil polemik yaratmaya gerek yok. ayrıca son cümlemi iyi okumanızı tavsiye ederim. burada bile anlaşamazken birlik olup sesimizi duyurmak bu güne kadar olduğu gibi hayalden öteye geçemeyecek.

 9. Avatar

  sözleşmelilerden tercih yapacak olanlara kimsenin bişey demeye hakkı yok , herkes devlet puanını kullanma hakkı verdiği ölçüde tercihini yapar.böyle bi hak verilmiş sonuçta.eleştirilecek o kadar yer varken topu sözleşmelilere atmak işin kolayına kaçmak oluyor.kadroya gelince bari dengeli dağıtım yapılsaymış 2016/1 de 60 küsür kişi değilde 30 kişi alınsaymış en azından şimdi millet dumura uğramazdı .çok fazla söyleyecek bişey yok.Allah onca emek verenlerin emeğini zayi etmesin, inşallah hakedenler hakettiği yere gelir.umarım bu yıl içinde sözleşmeli de olsa iyi bir alım yapılır.

  ben 6. sıradayım puanım 84 gerisini ordan hesapla

  • Avatar

   Ben sizin yerinizde olsam düz memurluk tercihi yaparım. Devlet hava meydan işletmeleri maaşı çok iyi. 82 ile arkadaşım atandı. Kütüphaneci olarak atanmak yerine bence atanmak en mantıklısı

  • Avatar

   devlet hava meydanları bize her zaman kadro açmııyor ki

  • Avatar
   Kütüphaneci

   @Gizemli; Evet sözleşmeli ile atanıp kadro yakmıştı 82 ile atanan arkadaşınız.

  • Avatar

   Evet o konuda diyecek sözüm Yok haksızlık zaten savunmuyorum da kesinlikle. Şu anda kadro açılmış bakabilirsiniz. Şu anda herkes çok gergin ve çok zor bir gelecek kaygımız var farkındayım ama elden gelen birşey Yok herkes elindeki hakkı kullanır. Bizler de çalışıp yüksek puanlar aldıkça kimse müdahale edemez diye düşünüyorum

 10. Avatar

  burada konuşulması gereken 1 milyondan fazla kişinin girdiği sınavda açılan kadroların azlığı bizim bölüm bazında bakmayın,maalesef iş işten geçti bundan sonra bu sınavın bir önemi de kalmadı açıkçası

 11. Avatar
  carl gallagher

  3 kadro saçmalığın danıskası. ben 19 kadro gelecegını tahmın etmıstım. Yine de dusuk bir tahmındi ama 3 nedir ya.. amacı ney bunların?

 12. Avatar

  Farkındaysanız tüm lisans bölümlerine 900 bilmem kaç kadro açıldı toplamda. Bölüme kadro açılmadıdan ziyade durup düşünmeniz gereken başka şeyler var. Açıp okursanız toplamda 1 kimyager alınmış vb.

 13. Avatar

  derdtler derya olmuş bende bir sandal. açın dinleyin tavsiye. ha bu arada aralık atamasıyla girersin diyen sözleşmelilere bu sözüm. vaatleriniz yerine gelmedi ve umut ettirerek beni ve tüm bekleyen meslektaşlarımızın hakkını, yarın çoluğunuzun çocuğunuzun gırtlağından nasıl geçireceksiniz. neyse dünya işte. biri iyi olacak biri kötü. biri yaşayacak biri sürünecek. devir haksızlık devri. ya hak yiyecez. yada yedirecez. amin.

 14. Avatar

  arkadaşlar aksarayı bilmem ama istanbul ve bursa kadrosuna sözleşmelilerden tercih yapacaklar var muhtemelen onlardan ikisi yerleşir.Bu saatten sonra kpss falan bence de hikaye he olur da kendini hayattan koparıp sabah akşam ders çalışıp 85-90 falan alabilecek kadar kendinize güveniyorsanız çalışın yoksa hiç uğraşmaya gerek yok gelecek yıllarda da değişen hiç bişey olmaz,unutmayın bu yıl 200 sözleşmeli alım olmasaydı şuan hepimiz oturup ağlıyor olurduk,200 alımda da yolunu bulan 70-75 puanla memur oldu yüksek puanlı olup da mülakattan elenenlar için durum çok vahim,hakkımızda hayırlısı olsun

  • Avatar

   Düpedüz vicdansizlik ya belki sirasi ilk 10 da olup sozlesmeli atanamayan birileri girerdi. 85 üstü bi sürü kisi var epi topu 3 kadro acilmis onu bari yemeseler. Ilk 10 dakiler haric bence tercih parasi vermeye bile degmez sahsen benim agrima gider o yuzden yapmicam. ilk 35 te biri olarak haziranda atanmam icin bile bir mucize gerek. Zaten milletin torpille cok dusuk puanlarla cok guzel illere atanip benim bu siralamayla atanamam yeteri kadar kötü. Bir de piyango kadar ihtimali olmayan bir tercihe para verip daha aptal hissetmek istemiyorum

  • Avatar

   hocam durum vahim daha çok şeyler yazardım ama iş işten geçti geçmişe sünger çekmek lazım,gelecek yıllarda ne olacağı belli değil artık 80 altı bizim bölüm için imkansız bence umarım yetkililer önlemini alır biz yandık başkaları yanmasın derhal 2.öğretimler kapatılmalı kontenjanlar azaltılmalıdır.

   en çok ağrıma giden de dediğiniz gibi sözleşmelide çok düşük puanlarla çok güzel illere atananların olması bizler yüksek puanlarımızla ortada kaldık lanet olsun böyle sisteme

 15. Avatar

  Arkadaşlar üzülmeyin allah büyük. Sakin bir kafayla kpss çalışmaya bakın inşallah 2018 bize hayırlı olur.yapacak bir şey yok.

 16. Avatar

  Yazıklar olsun böyle sisteme. Bu saatten sonda bize kadro falan vermezler bilginiz olsun. Derneklerin başındaki vasıfsızlar anca kendi işlerini halletsinler. TKD facebook sayfası bile birilerinin oyuncağı olmuş kendi reklamlarını yapıyorlar. Biz ise burada halen kadro bekleyelim. Bu kadar vasıfsız adam nasıl toplanır bu derneklerin başına anlamış değilim cidden…

  • Avatar

   Branş sıralamaları yapıldığında atama olmadan önce, acaba ilk 70deki birinin puanı tahminen kaçtır? Bilen var mı hocam

 17. Avatar

  Bu benim için beklenti dışı bir rakam oldu gerçekten… Ekonominin ne derece kötü olduğunu verilen kadrodan görebilmek mümkün. Daha sınav falan filan hiç uğraşacağımı zannetmiyorum. Öylesine girer çıkarım sınavlara belki bir gün lazım olur diye. Daha bir dünya açılmış yeni bölüm var, yeni mezunlarını vermeye başlayacak üniversiteler var. Gençlerin halini düşünmek bile istemiyorum. Umarım kendilerini teknik beceri anlamında geliştirip bir şekilde farklı iş kollarına dağılmayı başarabilirler. Herkesin hakkında hayırlısı neyse o olsun.

  • Avatar

   70 falan diyordunuz tahmin olarak. Ancak mı anlayabildiniz ülkenin ekonomik durumunu sevgili Kaan Bey? Hahaha

  • Avatar
   sözleşmeli

   işte tamda ben bunu demek istiyorum ben sözleşmeliyim ama tercih yapmayacagım açık konuşayım yapan olur yada olmaz herkesın kendi kararı nitekim herkes geleceğine bir şekilde yön vermek zorunda o yüzde tercih yapacak sözleşmelilere saygım var benım kızdıgım nokta atanan sözleşmeli yada kadrolu kişilerin atanamayanlara destek vermemesi @kaankaradeniz

 18. Avatar

  İnş zamanla daha iyi olur arkadaşlar

 19. Avatar
  Kütüphaneci

  Tekrar Kpss çalışmaya başlayacak olanlar var mı acaba ?

  • Avatar

   Ben bir kaç haftadır çalışıyorum kpssye

  • Avatar
   Kütüphaneci

   @ yavuzhan Kolay gelsin. Temmuz atamasına güvenmek mantıksız olur galiba. Bir an önce başlamak lazım

  • Avatar

   @Kütüphaneci saolun. Temmuz atamasina guvenmek mantiksiz evet. Hakkimizda hayirlisi olsun.

 20. Avatar

  Burda tercih yapacağını söyleyen sözleşmeliler vardı. Hahahaha gülme tuttu beni bi güzel. 😀

  • Avatar
   Kütüphaneci

   @çağlar 3 kadroyuda onlar alsın hocam. Yine tercih yaparlar büyük ihtimal

 21. Avatar

  Ben 80 puanla beklerken 70li puanlarla atanip bi de hakkimla atandim diyenler var ya en cok o zoruma gidiyor. Su mubarek cuma günü gozumun yasiyla duam şu ki Allah o dusuk puanlarina ragmen torpille girenlerden cikarsin. Ben ilk sonuclar aciklandiginda bile ilk 100deydim su an 35 in üzerinde siralamam ve tekrar sinava calisacagim. Mülakatla adam kayirarak o kadar yuksek puanli insan varken sirasi nerdeyse 900 kusur olan insanlari yerlestirenlerden de rabbim iki cihanda sorsun bunun hesabını. Benim butun hayalim umudum hayatim bitti bu gün hayallermi haksiz yere gasp edenlere de asla hakkimi helal etmiyorum

  • Avatar

   Duygularıma oyle güzel tercüman oldunuz ki. Akıttığım her damla göz yaşının hesabı sorulsun. Yüksek puanlar elimizde kaldı. Evlilik hayallerim sevdiğim her şey bitti. Hakkımı helal etmiyorum hayallerimi benden çalanlara.

  • Avatar

   Amin.. Amin..

  • Avatar
   Kütüphaneci

   Herkes ağlama üzülme diyor ama hayallerimize bu kadar yaklaşmışken resmen elimizden alındı. Gözümüzden akan tek damlasının bile hesabı sorulsun inşAllah. Durup durup ağlıyorum sonra kahkalarla gülüyorum psikoloji denen şey kalmadı.

 22. Avatar

  2018 kpss 22 temmuzdaymış.

  • Avatar

   Aynen. 31 agustosda aciklanacak sinav. Bu durumda 4. Atamanin 2016 puaniyla olacagi kesinlesti.

 23. Avatar

  Dostlar sayfaya bir daha girmeyeceğim. Nasibimizi başka memurluklarda arayacağız. Burada emek veren, bilgi paylaşan herkese çok teşekkür ederim, hakkınızı helal edin, atanmış arkadaşlara da son ricam başta tkd olmak üzere tüm uyuyan sivil toplum ve resmi kulüplerimize lütfen maddi manevi yardımda bulunmayın. Ve hakkınız yenmişse helal etmemekte iltimas göstermeyin. vesselam.

 24. Avatar

  Merhaba değerli meslektaşlarım. Gerçekler acıtır maalesef durum bu. Geçen yıllar boyunca buradan bir çok bilgi paylaşımında bulunduk bakanlık kaynaklarımızdan aldığımız bilgileri burada paylaştık yemediğimiz hakaret kalmadı nerede ise ve sürekli bir polemik içine çekilmeye çalışıldık . 2018 yılı için sözleşmeli kütüphaneci alımı beklemeyin yakın zamanda sözleşmeli alım planlaması mevcut değil. Eğer olumlu bir bilgi alırsak buradan paylaşımda bulunacağız bundan emin olun.

 25. Avatar

  herkes kendi köşesinden izleyip olanlara sessiz kalıyorsa hiçbir şey yapmıyorsa, şimdi de sitem etmenin bir faydası yok iş işten geçti. Diğer bölümlerde dayanışma maksimum seviyedeyken bizim bölümde neden böyle!!! Herkesin mücadelesi atanana kadar mı ? “Hadi ben atandım benim işim bitti..” zihniyeti mi hakim olacak!! Bu sistem böyle gittikçe BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ topluma yön veren bölüm tarihe karışacak..!!!

 26. Avatar

  bakanlık alım malım yapmayacak. Adamlarin umurunda değiliz. niteliksiz adamlar görevde oldukça anca sempozyumlarda çıkar konuşurlar. Ben bakanlık ve kygm başkanlarina hakkımı helal etmiyorum. Iki elim yakalarinda olacak. Puanlarimiz ile kalakaldik. Hiç kimsenin umurunda değiliz. Herkes birilerine yalanma peşinde.

 27. Avatar

  Alımlar büyük ihtimal tekrardan sözleşmeli olacak.Bakanlığın son alımlarda sıfır çekmesi bunu gösteriyor çünkü ihtiyaç halen var.

  • Avatar

   Bakanlıktan şube müdürü sözleşmeli alım yapılmayacak artık dedi.
   Şimdi şube müdürü tanıyorsun ooo diyen olursa onlara laflar hazırladım. Hiç yeltenmeyin, sözleşmeli alımda ilk yüzde olmama rağmen atanamadım. Benim yerime 2016 kpss puanıyla rüyasında memur olmayı göremeyecek insanlar yerleşti. Yüce devletimiz mülakatla alım yapmayı uygun gördü çünkü.

  • Avatar

   5 aydır tapuya 200 kişi alınacak dendi. Hiçbir şey yok ortada. Sözleşmeli alım olabilir diye yorum yapipta milleti umutlandırmasin birileri artik

 28. Avatar

  yazık ya o kadar uğraştık 3 kadro nedir yazık !!!!

 29. Avatar

  3 kadro nedir ya yazık gerçekten çok yazık

 30. Avatar
  Gerçekleracı

  Bu bölüm bitmiştir kendimize farklı iş kolları bakalım.

Göster
Gizle