Eşekli Kütüphaneciden İlham Aldı, Mobil Kütüphane Hizmetini Başlattı

Mersin’in Bozyazı ilçesinde uygulanan “gezici kütüphane” hizmeti ile öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak için örnek bir çalışma yürütülüyor. Bozyazı Kaymakamlığı’nın desteklediği projeyi yürüten kütüphane çalışanı Mevlüt Toker “Eşekli Kütüphaneci” olarak dünya çapında ün yapan merhum emekli öğretmen Mustafa Güzelgöz‘ün kütüphaneyi halkın ayağına götürmek düşüncesi ile Ürgüp Seyyar Kütüphanesinin 7 katır ve atı ile yöredeki 36 köye hizmet götürmesinden ilham alarak Bozyazı Kaymakamı Mustafa Erkayıran’a gezici kütüphane projesini sundu. Kaymakam Erkayıran da projeyi destekleyip bunun için de Mevlüt Toker’i görevlendirdi.

Gezici kütüphane projesi kapsamında Mevlüt Toker kendi şahsi arabası ile Bozyazı ilçesi genelinde bütün okulları 15 gün arayla gezerek hizmet veriyor. Kaymakam Erkayıran, Mevlüt Toker’in aracına kitapların konulacağı seyyar rafların yapımı için katkıda bulundu.

Kitaplar öğrencilere bedelsiz olarak kütüphaneye üye olmaları karşılığında veriliyor. Türkiye genelinde kütüphanede kitap okuma oranı yüzde 1 iken, proje kapsamında Bozyazı ilçesi okullarında okuma oranı yüzde 10’a çıktı.

İHA

Hakkında: İsmail Karaca

İsmail Karaca
Ankara Üniversitesi DTCF mezunu #Kütüphaneci #Arşivci #Dokümantalist #Editör #BilgiveBelgeYöneticisi · Ankara/Türkiye

İlginizi Çekebilecek Haberler

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (Mülakatsız) 1 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 14 Haziran 2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre Sözleşmeli …

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alımı | Sözlü Sınavı Tarihleri Duyurusu

Başvuruları 28/03/2022-11/04/2022 tarihleri arasında alınan 4/B Sözleşmeli Personel (465 KÜTÜPHANECİ) alımı kapsamında il tercihlerine ve …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x