Kütüphanelere, Kitaplara, İnsan’a Kıymayın Efendiler

7 Ekim akşamı, yaklaşık 50 yıldır Siirt İl Halk Kütüphanesi olarak hizmet veren bina kimliği belirsiz kişilerce zarara uğratıldı. Kütüphane binası geneli Kütüphane donanımları ateşe verildi. Kütüphane artık kullanılmaz halde. Kütüphane bilgisayarları, masa ve sandalye bir araya toplayıp ateşe verilmiş. Bu saldırıda kitaplar direk hedef alınmamış ama yangına müdahale olmasa bina kitaplarla beraber tümden yanabilirdi. Çocuk bölümü ateşe verilmiş, çocuk kitaplarından 2 raf çocuk kitabı ve bazı kaynak kitaplar yanmış. Kütüphane arşiv bölümü yanarak hasar görmüş. Kütüphanenin okuyucu salonu da kullanılmaz durumda. Kitapların büyük bir kısmında hasar var.

Bu sabah itibariyle (8 Ekim 2014) kütüphanede sağlam kalan tüm kitaplar kütüphane çalışanlarınca kolilenerek binadan tahliye ediliyor. Kütüphanelerimizin hangi koşullarda olursa olsun dokunulmazlığı olmalıdır. Kitabın ve kütüphanenin değeri dünyanın ortak değeridir. Kütüphaneler ortak kültür kurumumuz ve kültürel mirasımızdır.

Uygarlığın başından bu yana insanlar savaşlarda kütüphaneleri, arşivleri, müzeleri yakıp yıktılar, kaybeden hep insanlık oldu. Daha dün gibidir Irak Ulusal Kütüphanesi’nin bombalanması, yakılması ve yağmalanması, daha dün gibidir Mısır’da yazmaların yağmalanması.

Halk kütüphaneleri toplumların en demokratik kurumlarıdır. Düşünce özgürlüğünün sigortasıdır. Her yaştan okura farklılık gözetmeden hizmet sunar. Halk kütüphanelerinin raflarında çok kültürlülük hakimdir. Her dilden her düşünceden her dinden kitaplar yan yana toplumun hizmetine sunulur.

Kütüphaneler yanarsa insanlık yanar.

Kütüphanelere, kitaplara, İnsanlara kıymayın efendiler…

Fotoğraflara Siirt İl Halk Kütüphanesi’nde çalışan meslektaşımız Hasan OK’dan ulaşılmıştır.

Haber Kaynağı: https://www.facebook.com/okumaajansi

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Akademik Kütüphanelerde Normale Dönüş; Ama Nasıl?

ÜNAK Web Seminerleri başlıyor. Akademik Kütüphanelerde Normale Dönüş; Ama Nasıl?

Halk Kütüphanesi Müdürlük Sınavında Listeye Tekniker de Girdi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kütüphane Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavı sonucu …

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
aziz
aziz
7 yıl önce

kütüphane kim olsa yardım eder dedik ama öyle olmadı…
kütüphaneye kim dokunduysa alcaktır,haindir,ama en çok cahildir…

1
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x