Halk Kütüphanelerinde Mimari Uygulamalar Çalıştayı, 7-9 Aralık 2017, Ankara

Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki hızlı ve yoğun gelişmeler birçok kurumu hızlı bir değişim sürecine sokmuştur. Şüphesiz kütüphaneler bu süreçten en çok etkilenen kurumların başında gelmekte olup, bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişim ise kütüphanelerde sadece sunulan hizmetleri değil, beraberinde kütüphane organizasyonunu, personel politikasını, mekânsal unsurları ve bunların ötesinde kullanıcının kütüphaneden beklentilerini ve gereksinimlerini de temelden etkilemiştir. 

Kütüphane hizmetlerinin beş ana unsurundan biri olan bina’ların, sadece bilgi kaynaklarının korunduğu mekânlar olmaktan öte; kentin kültürel bir simgesi olan, toplumsal işlevi bulunan, kullanıcı üzerinde iz bırakan, modern araç gereçlerle donatılmış estetik ve işlevsel mekânlar haline getirilmesi; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün önemli öncelikleri arasındadır.

Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren kütüphane binalarımızın; kullanıcılarımız ve potansiyel kullanıcılarımız için “cazibe merkezi”, “buluşma noktası” ve “YAŞAYAN KÜTÜPHANE” niteliği kazanmaları en büyük hedefimizdir.

Bu kapsamda; Ülkemizdeki halk kütüphanelerinin hizmet verdiği binaların sorunlarını daha bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi; kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, halk kütüphanelerinin hizmet niteliğinin yükseltilmesi ve toplumdaki kütüphane algısının arzu edilen seviyeye getirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz ev sahipliğinde 7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da “Halk Kütüphanelerinde Mimari Uygulamalar Çalıştayı” düzenlenecektir.

Ali ODABAŞ – KYGM Genel Müdür Yardımcısı

Halk Kütüphanelerinde Mimari Uygulamalar Çalıştayı program içeriği için tıklayınız

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Sevil cengiz

    Kütüphane çalışanlarinin maddi manevi sıkıntılarına da el atmaniz temennimiz
    0    0
Göster
Gizle