TEKZİP (DÜZELTME) METNİ

Dün yayınlanan “Kütüphanecilik mesleği bir sertifikaya mı bağlandı!!!” haberi ile ilgili aşağıdaki tekzip metninin yayınlanması uygun görülmüş olup, haber içeriğinde yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildiğinden dolayı da yayınladığımız haber bbyhaber’den kaldırılmıştır.

İlgili kurumda çalışan meslektaşımızın göndermiş olduğu tekzip metni aşağıdaki gibidir.

– – – – –

TEKZİP METNİ

Tüm Meslektaşlarımızın ve İlgililerin Bilgisine,

27.11. 2017 tarihinde bir haber(!) web sitesinde gerçek kişi ismi kullanılmadan yayınlanan yazı, konunun tüm taraflarına ulaşarak bilgi alınması, konu hakkında yeterince bilgi toplanması vb. en temel kural ve etik değerlerden uzaktır.

Yazıya konu olan “Modern Kütüphanecilik Sertifika Programı”nın planlama ve hazırlıkları 2015 yılına dayanmakta olup uygulamaya geçtiğinde ise sadece kütüphanemizde göreve başlayan/başlayacak personele yönelik düzenlenmiştir. Uzun süre bu kapsamda tutulan program, KKTC sınırları dahilinde BBY mezunu istihdamında yaşadığımız sorunların bir sonucu olarak diğer bilim dallarından lisans mezunu kişilerin başvurusuna da açılmıştır. Ancak yaşanan teknik sorunlar nedeniyle Modern Kütüphanecilik Sertifika Programı şimdiye dek hiç eğitim vermemiştir. Bu süreçte Kütüphane Direktörlüğümüz kapsamında uygulanan eğitim programının eksiksiz tüm içeriği talep eden kişi ve kurumlarla tam metin paylaşılmış olup halen de bu paylaşımı sürdürmekteyiz. Ayrıca program hakkında olası tüm soru ve ek bilgi taleplerinizi dilediğiniz zaman yanıtlamaktan mutlu olurum.

Gelinen noktada üniversitemiz insan kaynakları politikasında yaklaşık iki (2) yıl önce yapılan değişiklikle Kütüphane Direktörlüğümüzde sadece BBY mezunlarının istihdam edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca şahsım ve üniversitem sadece son haftalardaki 200 arşivci istihdamına yönelik düzenlenen mesleki kampanyaya değil bu ve benzeri bütün girişimlere destek vermiştir. Üniversitemizde Kütüphane Haftası bizzat Rektörümüz tarafından mesajla kamuoyuna duyurulmakta ve kutlanmaktadır. Son olarak birkaç yıl öncesine dek TKD Özlük Hakları Çalışma Grubu’nun bir üyesi olarak görev yapmış biri olarak kural ve etik bilmez bir haberde(!) ismimin geçmesi beni yeterince üzmüştür.

Son olarak adı geçen sertifika programımızın konu edildiği İHA vb. ajans ve web sitelerinde yapılan haberlerdeki başlık ve metinleri ise kabul etmemiz mümkün değildir. Söz konusu programın lanse edilişi tamamen hatalıdır. Haber(ler)in bilgisi Kütüphane Direktörlüğümüze ulaşır ulaşmaz eksiksiz şekilde tamamına tekzip metni gönderilmiştir. Ayrıca söz konusu haberlerin düzeltilene dek takipçisi olacağımızı bildirmek isteriz.

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle