Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kütüphanelerdeki boş memur kadro sayısı açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığında görevli personel sayısı açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 10 Ekim 2017 tarihli oturumunda, Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş soru önergelerini yanıtladı. Bakanlığa yöneltilen soru önergelerini yanıtlayan Kurtulmuş, bakanlığın personel sayısını da açıkladı.

Bakan Kurtulmuş’un konuşmasına göre bakanlıkta memur statüsünde 12 bin 783 personel bulunuyor. Ayrıca 768 sözleşmeli personel, 418 geçici personel yer alıyor. İşçi sayısı 2 bin 760 iken 1224 sanatçı görev yapıyor. Ayrıca 1309 sayılı Kanun uyarınca 1704, 5441 sayılı Kanun uyarınca ise 966 sözleşmeli personel bakanlık bünyesinde görev yapıyor. Toplamda 20 bin 573 kamu personeli, Kültür Bakanlığında hizmet veriyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, kütüphaneler hakkındaki soru önergesini de yanıtladı. Buna göre Türkiye’de 1142 kütüphane bulunuyor ve ayrıca yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımıza yönelik ülke genelinde 45 gezici kütüphane aracı ile hizmet götürülmektedir. Bunlarda toplam 2.862 kamu personeli görev yapıyor. Kütüphanelerdeki boş memur kadrosu sayısı ise 725 olarak açıklandı.

Yayınlara Dair Bilgi

“FETÖ yayınları kütüphanelerdeki okuyucu hizmetlerinden çekildi” Bakanlığa bağlı bin 142 kütüphaneye yıllar içerisinde devir, hibe, bağış, derleme ve satın alma yoluyla koleksiyona dahil edilmiş bulunan FETÖ/PDY, Fetullah Gülen ve müstear isimlerine ait yayınlar ile ilgili kanun hükmünde kararnameler kapsamında kapatılan yayınevlerine ait olduğu tespit edilen yayınların ivedi olarak okuyucu hizmetlerinden çekildiğini vurguladı. Kurtulmuş, “Kütüphanelerimizde mevcut olan ve okuyucu hizmetinden çekilip tahkikat süreci devam eden yayın sayısı şu an itibarıyla 169 bin 141‘dir.” dedi.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Son Yorumlar

  1. Sayıya bak. umarım merkezi atamada görürüz bunları
    0    0
  2. sayın bakan umarım o boş kadrolara kütüphaneci alıp kütüphaneleri canlandırırsınız
    0    0
Göster
Gizle