Türkiye Yardım Sevenler Derneği Dijital Arşiv sitesi kullanıma açıldı

Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD), başlangıçta yoksul kadınlara yardım etmek amacı ve Atatürk’ün isteği ile 1928 yılında kurulan Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu sivil toplum kuruluşlarından birisidir. Gelecek yıl 90. yılını kutlamaya hazırlanan bu kuruluş Cumhuriyet tarihi için önemli basılı ve görsel belgelere sahiptir.

TYSD için küçük ve orta ölçekli kültürel bellek kurumlarına (kütüphane, arşiv ve müzeler) da örnek olabilecek ve bu türden girişimler için fikir verebilecek bir Dijital Arşiv sitesinin oluşturulduğu açıklandı. Dijital arşiv sitesinin, Hacettepe Üniverisitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Araş. Gör. Dr. Tolga Çakmak (Proje Danışmanı) ve ayrıca Begüm Taşdan, Yasemin Aydın adlı öğrencilerin katkıları ile hazırlandığı bildirildi.

TYSD Arşivi, Türkiye’den 64 arşivin yer aldığı Registry of Open Access Repositories (ROAR) adlı açık erişim platformunda da yer almaya başladı.

TYSD Dijital Arşivi’ne http://tysdarsivi.hacettepe.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle