Üniversite kütüphanelerinin sayısı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verilerine göre üniversitelerdeki kütüphane sayısı azaldı. Konuyla ilgili 4 Mayıs 2017 tarihinde Hürriyet gazetesi Ünitag ekinde Esra Ülkar’ın “Üniversite kütüphanelerinin sayısı azaldı” başlığı ile Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Başkanı Ali Fuat KARTAL’ın bir görüşmesi yayınlandı. Görüşülen konular şöyle:TÜİK’in son verilerine göre, 2014’te 559 olan üniversite kütüphanelerinin sayısı 2015’te yüzde 0.7 azalarak 555’e indi. Kayıtlı üye sayısı 2015’te, 2014 yılına göre yüzde 1.3 düşerek 3 milyon 820 bin 761 oldu. Üstelik buna, kapatılan 15 vakıf üniversitesi dahil değil.  Kartal, “Üniversite kurulurken belli sayıda kitabı olması gerekiyor. Ama bazen yeni kurulanlar bir yerlerden kitap alıp denetimi geçiştirebiliyor. Çoğunda durum vahim” dedi. “Üniversite sayısı artmasına rağmen nasıl oldu da kütüphane sayısı azaldı?” sorusuna ise, “bazı fakülte kütüphaneleri kapanmış olabilir; bazen bunlar kapatılıp üniversitenin merkez kütüphanelerine eklenebiliyor” diye cevap verdi. “YÖK’te kütüphaneci arkadaşlardan oluşan komisyon kuruldu. Üniversite kütüphanelerinin standartları belirlendi ve YÖK’te bununla ilgili bir toplantı da yapıldı.”

Kartal’ın iddiasına göre “üniversitelerde yeteri kadar denetim yapılmıyor; bazı vakıf üniversiteleri denetimleri geçene kadar bir yerlerden kitap alıyor” diyerek şunlara değiniyor. “YÖK birtakım kriterler arıyor ve bu bağlamda üniversite kütüphanelerinin belli sayıda kitaba sahip olması gerektiğini vurguluyor. Bazı yeni kurulan üniversiteler bu standartlara dikkat etmiyor. Vakıf üniversitelerinin bir yerlerden kitap alıp denetimi geçiştirdiği olabiliyor. Ciddi anlamda bir denetim yapılmıyor. Vakıf üniversitelerindeki meslektaşlarımız asgari ücretle çalıştırılıyor. Hem kalifiye eleman isteniyor hem ücret verilmiyor. Bazı vakıf üniversiteleri dışında durum çok vahim. Normalde bir üniversite kurulacağı zaman kütüphane önce planlanmalı; ama bizde öyle olmuyor. Kütüphanelerin üniversitelerin kalbi olduğu söyleniyor. Öyle de olmalı. En iyi dünya üniversitelerinin sıralamasına giren kurumlara bakıldığında hepsinin çok iyi, zengin bir kütüphanesi olduğu görülüyor. Kütüphanesiz eğitim olmayacağı, akademik başarıda bunun önemi bu sıralamalarda da ortaya çıkıyor. ODTÜ, Boğaziçi’nin çok zengin kütüphaneleri var.”

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir