Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi 48.Kütüphane Haftası Basın Bülteni

48. Kütüphane Haftası tüm Türkiye’de dolu dolu etkinliklerle kutlanacak. Kamuoyunda kütüphane konusunda olumlu çağrışım oluşturmak; kitap, kütüphane ve okuma kültürü, okuma alışkanlığı konularında toplumsal algıyı yükseltmek; dünya kütüphaneciliğindeki önemli gelişmeleri meslektaşlar paylaşmak üzere her yıl Mart ayının son haftası yurt çapında Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğiyle hazırlanan 48. Kütüphane Haftası, “Bilgi, Toplumu Çoğullaştırır” ana temasıyla, 26 Mart-01 Nisan 2012 tarihleri arasında kutlanacak.

Haftanın Resmi Açılışı Uluslararası Katılımla Hatay’da Gerçekleşecek

2011 yılında ilk kez Ankara dışında İzmir, Efes Antik kentinde bulunan Celsus Kütüphanesinde gerçeklen Kütüphane Haftanın resmi açılışı bu yıl çok kültürün bir arada yaşadığı Hatay’da Haftanın resmi açılış töreni, 26 Mart 2012 Pazartesi günü, saat 10:00’da, Hatay’da, Antakya Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde uluslararası katılımla gerçekleştirilecek.

Resmi açılış töreni 26 Mart 2012 Pazartesi günü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak, üç semavi din ve altı mezhebin mensuplarından oluşan ve Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Antakya Medeniyetler Korosu bir konser verecektir.

Konserin ardından sırasıyla Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat KARTAL, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge KULA, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ, Hatay Valisi Mehmet Celalettin LEKESİZ ve katıldıkları takdirde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür ÖZASLAN açılış konuşmalarını gerçekleştireceklerdir.

Açılış konuşmalarının ardından, 2011 yılında basında yer alan kitap, kütüphane konulu haberlerin derlenmesinden oluşan “Almanak 2011” adlı kısa video ile Bakanlığımızca hazırlanan “Sıra Dışı Okurlar Belgeseli”nin üçüncüsü, izlenecektir. Kamuoyunda büyük ilgi gören Sıra Dışı Okurlar Belgeseli’nde,  ülkemizde kendi kendine okuma alışkanlığı kazanmış ve bunu yaşamının en önemli parçası haline getirmiş, okuduklarıyla yaşamına yön vermiş ve birtakım yaşamsal sorunlarına çözüm bulmuş kişiler konu edilmektedir. Video gösterimi vatandaşlarımızla gerçekleştirilen kütüphane temalı sokak röportajları ile sona erecektir.

Açılış etkinliği plaket ve ödül töreni ile devam edecektir.

Aynı gün saat 14:00’te Antakya Savon Otel Toplantı Salonu’nda “Çok Kültürlülük ve Kütüphaneler” konulu bir panel düzenlenecektir. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge KULA’nın yöneteceği panale Almanya’dan kültürlerarası kütüphanecilik çalışmaları konusunda iki uzman kütüphaneci Nürnberg İl Halk Kütüphanesi’nden Susanne SCHNEEHORST ve Berlin İl Halk Kütüphanesi’nden Tarık SEDEN katılacaklardır. Diğer panelist ülkemizden araştırmacı yazar Mehmet TEKİN olacaktır.

Panelin ardından, çağdaş kütüphane hizmetleri anlayışına uygun olarak yeniden düzenlenen Hatay Cemil Meriç İl Halk Kütüphanesi’ne toplu bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

Kütüphane Haftası 81 ilde dolu dolu kutlanacak.

Hatay Programı dışında başta bu yıl 50. Kuruluş Yılını kutlayan Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul, Ankara şubeleri özel etkinlikler gerçekleştirecek.

48. Kütüphane Haftası’nın İlk Gününde, 81 İl Merkezinde, Aynı Saatte Kitap Okunacak.

48. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında 26 Mart Pazartesi günü 12.30-13.00 saatleri arasında 81 ilde şehir merkezlerinde, büyükşehirlerin ilçelerinde toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak için; kütüphaneciler, bilgi ve belge yönetimi bölümü öğrencileri, akademisyenler, yazarlar, çizerler, yayıncılar, okurlar hep birlikte Kitap okuyacağız.

Kitap okuma etkinliğine; Okul Kütüphanecileri Derneği, Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Çizgi Roman Okurları Platformu, Koza Çocuk Kitaplığı ve Oyuncak Atölyesi, Türkiye’nin birçok Üniversitesinde okuyan Toplum Gönüllüsü Gençler destek olacak.

48. Kütüphane Haftasının açılış günü, 26 Mart 2012 tarihinde saat 12.30-13.00 arasında 81 ilde eş zamanlı gerçekleşecek olan kitap okuma etkinliğimize ve “Bilgi Toplumu Çoğullaştırır” temasıyla kutlanacak olan kütüphane haftasında yapılacak tüm etkinliklere destek ve katılımınızı bekliyoruz.

Kütüphane Haftası etkinliklerini Facebook ve Twitter’dan da takip edebilirisiniz…

Facebook: http://www.facebook.com/kutuphanehaftasi
Twitter: @ktphnhaftasi

Kaynak:
Aydın İleri
Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı
aydinileri@gmail.com

Not: Hafta hakkında TV, Radyo ve gazete söyleşileri için lütfen irtibata geçiniz.

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir